Temat już dość znany w Polsce, ale ciągle niewykorzystywany w odpowiednim stopniu przez nasze społeczeństwo. Aktualnie biorąc pod uwagę dofinansowania w tym zakresie oraz szybki zwrot inwestycji ta opcja powinna być standardem w ofercie każdego dewelopera. Obecnie zwrot z inwestycji w PV to około 10 lat, natomiast przy pozyskaniu środków z programów czas ten może się skrócić nawet do 6 lub 7 lat. Trzy najważniejsze programy to:

  •  „Mój prąd” – można uzyskać 5000 zł dotacji na instalacje o maksymalnej wielkości 10kWp
  • „Prosument” – dotacja w wysokości 15% lub 30%, oprocentowanie kredyt lub pożyczki to 1%.
  • „Czyste powietrze” -100% dofinansowania w formie pożyczki, oprocentowanie pożyczki/kredytu wynosi nie więcej niż WIBOR 3M + 70 pkt bazowych i nie mniej niż 2% rocznie.

Wygląd płyt fotowoltaicznych na dachu do tej pory mógł sprawiać wrażenie lekko nieestetycznego, ale obecnie można również zastosować metalowe dachy fotowoltaiczne. Fotowoltaika wtapiana jest w powierzchnie dachówki, co skutkuje standardowym wyglądem dachu jednocześnie korzystając z darów fotowoltaiki. To rozwiązanie zapewnia elegancki wygląd, który niczym nie różni się od tradycyjnych dachów. Oczywiście PV jest najbardziej opłacalny w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym, co skutkuje ogromnymi miesięcznymi oszczędnościami.

Gdy już posiadamy źródło energii w postaci fotowoltaiki oraz źródło ogrzewania wykorzystując prąd schemat jest bardzo prosty. Latem, gdy produkujemy więcej energii niż potrzebujemy, nadwyżka wysyłana jest do sieci, gdzie wykorzystywana jest przez zarządcę na bieżąco. Gdy przychodzi sroga zima, która prawdopodobnie już sroga nie będzie, potrzebujemy bardziej ogrzać swój dom. W tedy pobieramy potrzebną energię z sieci. Oczywiście sieć pobiera „prowizję” w wysokości 20%, ale w ostateczności calutkie 80% wyprodukowanej przez nas energii wraca do nas.

Zatem nie obawiajmy się nowych rozwiązań! Wręcz przeciwnie, zacznijmy dostrzegać jak duże dają możliwości. Już teraz zacznij żyć EKOnomicznie!